Cinema Hostel & Apartments, Poznań
Parki w Poznaniu - wybieramy najpiękniejsze okoliczności przyrody
Przyjazd
Wyjazd

Parki w Poznaniu - wybieramy najpiękniejsze okoliczności przyrody

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Parki w Poznaniu - wybieramy najpiękniejsze okoliczności przyrody

Jeśli lubisz wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, wcale nie musisz wyjeżdżać z miasta. Parki w Poznaniu zajmują powierzchnię ponad 560 ha. Jeśli weźmiemy pod uwagę także lasy gminne i zieleń miejską, a nie tylko parki, okaże się, że tereny zielone w Poznaniu stanowią aż 20% powierzchni miasta.

Najwięcej, bo ponad 20 parków, zlokalizowanych jest w centrum miasta. Sporą liczbę parków można znaleźć w takich dzielnicach, jak Nowe Miasto, Jeżyce oraz Grunwald. Poznań może pochwalić się też nowymi parkami, skwerami i terenami zielonymi. Są też takie miejsca, które w ostatnich latach uległy rewitalizacji lub zostały gruntownie wyremontowane. Powstają też nowe ogrody, skwery, tereny pełne zieleni, co w okresie pandemii, przy wielu ograniczeniach i dystansie społecznym, jest dodatkowo warte podkreślenia.

Niektóre parki liczą sobie wiele lat i zajmują powierzchnię liczoną w dziesiątkach hektarów, inne - jak park przy zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego - mają zaledwie kilkaset metrów kwadratowych, ale i tak cieszą oko. Ale który z niemal 50 parków wart jest poznania? Które jest najlepsze na spacer lub błogi relaks? Sprawdź nasze zestawienie.

Ogród Botaniczny UAM

Założony w latach 20. ub. wieku Ogród Botaniczny w Poznaniu może się pochwalić 7 tysiącami gatunków i odmian roślin. Wiele z nich to okazy niezwykle rzadkie i unikalne. Chlubą ogrodu jest alpinarium, gdzie podziwiać możemy interesujące okazy z pasm górskich różnych stref - m.in. subarktycznej i subantarktycznej. To miejsce warte jest obejrzenia w sezonie letnim, gdy pięknie kwitną róże, liliowce, a także piwonie. Ogród jest czynny cały rok. Warto przyjść nieco wcześniej, przed tobą aż 20 hektarów wyjątkowych okazów z niemal wszystkich stref klimatyczno - roślinnych. Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

Park Cytadela

To największy park miejski w Poznaniu. Miło spędzą tu czas zarówno osoby aktywne, cykliści czy rolkarze, rodziny z dziećmi, a także miłośnicy militariów (na terenie Cytadeli znajduje się m.in. Muzeum Uzbrojenia, Muzeum Armii Poznań, mnóstwo eksponatów sprzętu wojskowego i pozostałości fortyfikacji). Nie można zapomnieć, że Cytadela to także miejsce pamięci. W granicach parku mieszczą się tu cmentarze wojskowe i cywilne.

Jest też coś dla miłośników kultury - wyjątkowa instalacja światowej sławy rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Nie będą się nudzić najmłodsi. Znajdziemy tu kilka placów zabawi i sporo atrakcji adresowanych do maluchów. Dla romantyków i ulubieńców kwiatów czeka rosarium. To jedno z ulubionych miejsc, doskonałe na spacer, rowerową przejażdżkę lub miejsce na rodzinny piknik. Wstęp do parku jest nieodpłatny, bilet należy kupić, jeśli chcemy zwiedzić jedno z dostępnych muzeów.

Park Sołacki

Ponad stuletni Park Sołacki znajdziemy w urokliwej willowej dzielnicy Sołacz. Jest tu wszystko, co miłe dla oka i zmysłów - dużo zieleni, malownicze Stawy Sołackie, mosty i mosteczki, a nawet mały wodospad. Dla amatorów pikników znajdzie się nawet łączka, na której można rozłożyć koc i kosz z kanapkami i herbatą, a także plac zabaw. Można więc mieć na oku swoje latorośle. W pięknych okolicznościach przyrody znajdziemy zróżnicowany i unikalny drzewostan, a także interesujące gatunki ptaków, takie jak choćby popularna z Azji mandarynka czy dzięciołek. Uważny spacerowicz z pewnością zwróci uwagę na tzw. Zieloną budkę, czyli drewnianą poczekalnię tramwajową, ustawioną tu w 1913 roku.

Park Wilsona

To najstarszy i jeden z najładniejszych parków miejskich w Poznaniu. Jego zalet nie sposób zliczyć - lokalizacja (park znajduje się w centrum miasta, klikanaście minut spaceru od dworca PKP), silne zadrzewienie (kiedyś to miejsce pełniło funkcję ogrodu botanicznego), pomniki przyrody (platan i wierzba), a także bezpieczeństwo (park jest ogrodzony i zamykany na noc). Co warte podkreślenia - Park Wilsona jest podzielony na dwie części: południową i północną. Ta pierwsza utrzymana jest w stylu angielskim, możemy podziwiać na niej stawy, sztuczne wzniesienia oraz alpinarium. Natomiast część północna, czasem zwana geometryczną, utrzymana jest w stylu francuskim. Jej główną atrakcją jest poznańska Palmiarnia.

Jeśli szukacie ciekawego miejsca na wypoczynek w Poznaniu i planujecie kilkudniowy pobyt w stolicy Wielkopolski, zarezerwujcie nocleg w Cinema Hostel & Apartments. Nasz personel z pewnością przekaże Wam cenne informacje, gdzie pójść na spacer, co warto zwiedzić, a także gdzie dobrze zjeść w Poznaniu. Chętnie podpowiemy, gdzie dają najlepszą włoską pizzę. Serdecznie zapraszamy .

ul.Strzałowa 6a/27
61-847 Poznań, Polska

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij