Cinema Hostel & Apartments, Poznań
Zimowe atrakcje koło Poznania – 7 miejsc, które warto zobaczyć
Przyjazd
Wyjazd

Zimowe atrakcje koło Poznania – 7 miejsc, które warto zobaczyć

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Zimowe atrakcje koło Poznania – 7 miejsc, które warto zobaczyć

Zima nie musi oznaczać przerwy w odkrywaniu nowych, fascynujących miejsc. W okolicach Poznania znajdziesz wiele atrakcji, które warto poznać nawet w najchłodniejsze miesiące roku. Zastanawiasz się, dokąd warto pojechać zimą? Mamy dla Ciebie 7 inspirujących propozycji!

Trakt Królewski w Gnieźnie

Trakt Królewski w Gnieźnie to trasa łącząca najciekawsze zabytki i miejsca Pierwszej Stolicy Polski. Podążając Traktem Królewskim możesz poznać zarówno najpopularniejsze atrakcje, na przykład gnieźnieńską katedrę, jak i te nieco mniej znane – kościół św. Jana Chrzciciela, kościół św. Wawrzyńca, Park Miejski, dawne koszary czy secesyjne kamienice. Ale to nie wszystko! Na trasie towarzyszyć Ci będzie królik-przewodnik – a konkretnie 15 przedstawiających go rzeźb – dzięki któremu wycieczka spodoba się nawet najmłodszym członkom rodziny. Postać królika pojawia też w aplikacji mobilnej Królika Goń oprowadzającej po szlaku.

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku to zabytkowa rezydencja, której historia może sięgać nawet średniowiecza. Obecnie w kórnickim zamku mieści się muzeum, w którym prezentowany są takie eksponaty, jak meble, obrazy polskich i europejskich malarzy, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria oraz wyroby rzemiosła artystycznego. W rezydencji znajduje się także siedziba Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, jednej z największych bibliotek w Polsce. Z zamkiem w Kórniku wiąże się ciekawa legenda, która mówi, że nocą po parku i komnatach przechadza się Biała Dama – duch dawnej właścicielki Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej.

Wielkopolski Park Narodowy

Jeśli masz ochotę na kontakt z naturą w zimowej odsłonie, powinieneś odwiedzić Wielkopolski Park Narodowy. Utworzony w 1957 roku park ma powierzchnię blisko 7600 ha. Na terenie kompleksu wyznaczono 18 obszarów ochrony ścisłej – za jeden z najcenniejszych uznaje się Jezioro Góreckie, przez wielu uważane za najpiękniejszy akwen w parku. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Kopczysko oraz Zamkowa, na której wznoszą się ruiny romantycznego zamku Klaudyny Potockiej z Działyńskich.

Wiatraki w Osiecznej

Wiatraki w Osiecznej to trzy zabytkowe obiekty, znajdujące się na wzgórzu przy trasie prowadzącej ze Śremu do Leszna. Najstarszy wiatrak zbudowano w 1761 roku, a dwa pozostałe w XIX wieku. Były użytkowane do lat 70. XX wieku, obecnie stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną. Wiatraki zachowały się bardzo dobrym stanie, a wspaniałe otoczenie natury sprawia, że są jeszcze chętniej odwiedzane przez turystów z różnych zakątków kraju. Warto również dodać, że to właśnie tutaj odbyła się Bitwa pod Wiatrakami, którą stoczono 11 stycznia 1919 roku.

Parowozownia w Wolsztynie

Parowozownia w Wolsztynie to miejsce, które zachwyci nie tylko miłośników kolei. Możesz tu zobaczyć zabytkowy tabor kolejowy z parowozami lub wziąć udział w niezapomnianą podróż w duchu retro. Z Wolsztyna prowadzi kilka linii kolejowych, między innymi do Poznania i Leszna. Na terenie obiektu znajduje się też sala muzealna, w której zgromadzono przedmioty z likwidowanych pomieszczeń stacyjnych – wyposażenie służby ruchowo-handlowej, urządzenia łączności czy służby drogowej. Wiele eksponatów pochodzi ze zbiorów prywatnych lub darowizn emerytowanych pracowników kolejowych.

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie

Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie to prawdziwa gratka dla miłośników literatury. Mieści się w dawnym domu rodziny Fiedlerów w podpoznańskim Puszczykowie. Arkady Fiedler kupił willę w 1946 roku, gdy wrócił do kraju z wojennej emigracji. Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęła działalność muzealną w 1974 roku. Obiekt powstał w odpowiedzi na stale rosnące zainteresowanie ze strony czytelników Fiedlera domem, w którym mieszkał, tworzył i gromadził niezwykłe eksponaty z podróży.

Malta w Poznaniu

Ostatnia propozycja co prawda nie znajduje się w okolicach Poznania, a w samej stolicy Wielkopolski, z pewnością warto zrobić dla niej miejsce w zestawieniu. I choć poznańska Malta raczej kojarzy się z wypoczynkiem letnim, tutejsze tereny rekreacyjne i spacerowe są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów także w najchłodniejszą porę roku. W bezpośrednim lub bliskim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego znajdują się Kopiec Wolności, Termy Maltańskie, Nowe ZOO oraz Ogród Czasu.

ul.Strzałowa 6a/27
61-847 Poznań, Polska

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij