Cinema Hostel & Apartments, Poznań
Stary Rynek – 10 atrakcji wartych Poznania
Przyjazd
Wyjazd

Stary Rynek – 10 atrakcji wartych Poznania

  1. Strona główna
  2. Blog
  3. Stary Rynek – 10 atrakcji wartych Poznania

Stary Rynek to turystyczne centrum Poznania, którego w trakcie wizyty w mieście nie sposób pominąć. Choć najczęściej kojarzony ze słynnymi koziołkami, skrywa znacznie więcej atrakcji, dla których warto lepiej go poznać. Przedstawiamy 10 najciekawszych i najpopularniejszych z nich.

Stary Rynek to główny plac w Poznaniu, wytyczony w połowie XIII wieku jako centralny punkt miasta lokacyjnego. To trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce, zaraz po krakowskim i wrocławskim, oraz jeden z większych w Europie. Na poznańskim rynku można zobaczyć zabytki z niemal wszystkich epok, a funkcjonujące tu restauracje, kawiarnie i puby oraz cyklicznie odbywające się wydarzenia nadają mu wyjątkowy charakter. To wszystko sprawia, że Stary Rynek w Poznaniu jest nie tylko miejscem uwielbianym przez mieszkańców, ale i jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Cinema Hostel & Apartments znajduje się zaledwie 600 metrów od serca Starego Rynku – nasi goście mają więc wszystkie atrakcje w zasięgu krótkiego spaceru. Co przede wszystkim warto tu zobaczyć?

Ratusz w Poznaniu

Renesansowy ratusz, którego historia sięga początków XIV wieku, stanowi centralny punkt Starego Rynku. To prawdziwy symbol Poznania i jego najważniejszych zabytek. Obecnie we wnętrzach ratusza znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania, które jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Z kolei z ratuszowej wieży każdego dnia w południe odgrywany jest hejnał Poznania, a obok zegara pojawiają się dwa słynne trykające się koziołki.

Pręgierz w Poznaniu

Przed ratuszem znajduje się pręgierz. To ośmioboczna, późnogotycka kolumna, która dawniej służyła do wykonywania chłosty, piętnowania i wymierzania innych kar za różne przewinienia. Pręgierz był wykorzystywany do połowy XIX wieku, kiedy to jego stosowanie zostało zniesione przez pruskie władze.

Waga miejska w Poznaniu

Dawna waga miejska znajduje się na tyłach ratusza. Pierwszy budynek wzniesiono wkrótce po lokacji miasta, obecny renesansowy gmach powstał w połowie XX wieku. Pierwotnie był on siedzibą ważnika, czyli urzędnika pilnującego wagi skarbowej. Po wojnie znajdował się tu Urząd Stanu Cywilnego, w ostatnich latach budynek trafił w ręce prywatnego właściciela.

Odwach w Poznaniu

Odwach to dawny miejski arsenał. Pierwotny, drewniany budynek wzniesiono w XVIII wieku, by jeszcze w tym samym stuleciu zastąpić go nowym, utrzymanym w stylu klasycystycznym. Budynek został poważnie uszkodzony podczas walka w 1945 roku, ale odbudowano go już kilka lat po wojnie. Obecnie w Odwachu mieści się siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Domki budnicze w Poznaniu

Domki budnicze to wąskie kamieniczki, pochodzące z pierwszej połowy XVI wieku, które przykuwają wzrok kolorowymi fasadami. W podcieniach domków od wieków odbywa się handel. Dawniej sprzedawano tu ryby, świece, pochodnie czy sól, a dziś handluje się tu pamiątkami.

Studzienka Bamberki w Poznaniu

W małej uliczce między ratuszem a budynkiem wagi znajduje się Studzienka Bamberki zwieńczona figurą dziewczyny w charakterystycznym stroju bamberskim, niosąca dzbany używane w winiarstwie. Posąg nawiązuje do dużej grupy osadników z niemieckiego Bambergu, którzy w XVIII wieku przybyli w okolice Poznania i zasiedlili okoliczne wsie.

Pałac Działyńskich w Poznaniu

Wszystkie pierzeje Starego Rynku są zabudowane kamienicami, które reprezentują różne style architektoniczne. Kamienicą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest Pałac Działyńskich, znajdujący się na posesji o numerze 78 przy Starym Rynku. Pałac Działyńskich powstał w drugiej połowie XVIII wieku i wyróżnia się piękną, barokową elewacją zwieńczoną figurą pelikana – symbol ofiarności i poświęcenia.

Pałac Mielżyńskich w Poznaniu

Przy północnej pierzei, na posesji numer 91 przy Starym Rynku, znajduje się Pałac Mielżyńskich. Skromna fasada klasycystycznego budynku przykuwa uwagę prostymi pilastrami, wysuniętym gzymsem i wysoką attyką zwieńczoną herbem, który podtrzymują dwa lwy. W okresie wojen napoleońskich swoją kwaterę mieli w nim Jan Henryk Dąbrowski oraz Józef Wybicki.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu

W kamienicy przy Starym Rynku 84, mieszczącej się na rogu ulicy Zamkowej, znajduje się Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, stanowiące oddział Biblioteki Raczyńskich. Muzeum zostało otwarte w 1978 roku, a jego zbiory tworzą między innymi korespondencja pisarza, rękopisy, zdjęcia, medale czy pierwsze wydania niektórych dzieł. Wśród najcenniejszych eksponatów wymienia się odlew maski pośmiertnej i dłoni pisarza.

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

Wyróżniającym się punktem na mapie poznańskiego rynku jest także Muzeum Instrumentów Muzycznych. To jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce i trzecie pod względem wielkości w Europie. Muzeum, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, mieści się w trzech kamienicach przy Starym Rynku pod numerami 45, 46 i 47.

ul.Strzałowa 6a/27
61-847 Poznań, Polska

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij