Cinema Hostel & Apartments, Poznań
Gdzie na spacer – okolice Poznania? 5 najlepszych miejsc
Przyjazd
Wyjazd

Gdzie na spacer – okolice Poznania? 5 najlepszych miejsc

  1. Strona główna
  2. Gdzie na spacer – okolice Poznania? 5 najlepszych miejsc

Masz ochotę na spacer z dala od cywilizacyjnego zgiełku, gdzie czas płynie jakby wolniej, a ciekawa historia skrywa się w murach pięknych zabytków, ale nie wiesz, dokąd się wybrać? Śpieszymy z pomocą – przygotowaliśmy listę 5 najlepszych naszych zdaniem miejsc na relaksującą przechadzkę w okolicach Poznania.

Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku to zabytkowa rezydencja, której historia może sięgać nawet średniowiecza – budowę zamku rozpoczęto najprawdopodobniej w XIV wieku. Murowana, otoczona fosą twierdza obronna została ukończona w 1430 roku, ale już w XVI wieku – przebudowana w duchu renesansu. Następnie budowla zyskała charakter barokowej rezydencji, by w XIX wieku przeobrazić się okazałą posiadłość w stylu neogotyku angielskiego, który zachowała do dzisiaj.

Obecnie w Zamku w Kórniku mieści się muzeum oraz siedziba Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, jedna z największych bibliotek w Polsce. Wiąże się z nim również legenda, zgodnie z którą nocą po parku i zamkowych korytarzach przechadza się duch dawnej właścicielki – Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej, zwany Białą Damą.

Zamek w Kórniku znajduje się 25 km od Cinema Hostel & Apartments.

Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. W tym samym stuleciu powstało też późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe, które w pierwotnym kształcie przetrwało do czasów współczesnych. Za budowlą rozciąga się piękny ogród francuski, prawdopodobnie zaprojektowany przez nieznanego twórcę z kręgu architektów saskich.

W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą szkoły Hitlerjugend, a następnie przez kilka lat stał opuszczony – szczęśliwie nie doszło do jego zniszczenia, choć utracono znaczną część oryginalnego wyposażenia. Od 1949 roku obiekt pełni funkcje muzealne, ale wymagał kompleksowej renowacji. Rozpoczęte w 1975 roku prace prowadzono z przerwami aż do 2000 roku. Do 2007 roku zwiedzającym udostępniano tylko wybrane wnętrza, ale już dwa lata później do dyspozycji gości oddano także korpus główny pałacu, skrzydło północne z galerią antenatów i tak zwanym Gabinetem Londyńskim, galerię malarstwa i powozownię.

Pałac w Rogalinie znajduje się niecałe 25 km od Cinema Hostel & Apartments.

Dwór w Koszutach

Dwór w Koszutach w późnobarokowa posiadłość szlachecka, której powstanie datuje się na XVIII wiek. Wzniesiono go około 1760 roku prawdopodobnie dla Józefa Zabłockiego. Obecnie w murach pięknego, romantycznego dworu mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej, którego stała ekspozycja prezentowana jest w siedmiu salach urządzonych na wzór dawnego polskiego dworu. Znajdujące się w nich meble, obrazy, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego zostały ustawione tak, by odtworzyć nie tylko wygląd, ale również atmosferę panującą w szlacheckim dworze.

Dwór w Koszutach znajduje się około 30 km od naszego obiektu.

Pałac Wąsowo

Pałac Wąsowo to przepięknie położony na terenie angielskiego parku kompleks, który swą wyjątkowość zawdzięcza historii. W skład zespołu wchodzą: pałac w Wąsowie wzniesiony w latach 1780-1786 dla szlachcica Sylwestra Sczanieckiego oraz zamek w Wąsowie powstały w latach 1870-1872, pierwotnie zbudowany jako neogotycka willa dla berlińskiego bankiera Richarda Hardta. Kompleks tworzą ponadto Domek Ogrodnika, Domek Odźwiernego oraz Zagroda ze spichlerzem.

Pałac Wąsowo znajduje się 50 km od Cinema Hostel & Apartments.

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie może poszczycić się historią liczącą ponad 400 lat, choć jedyną pozostałością wzniesionego około 1560 roku dworu obronnego są piwnice, fundamenty belwederu oraz trzy wieże. W XVII wieku Wacław Leszczyński przekształcił zamek w okazałą rezydencję magnacką. Kolejna przebudowa została zainicjowana w drugiej połowie XIX wieku przez córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego i żonę Jana Działyńskiego, Izabellę. Pierwowzorem dla projektu posiadłości były zamki królewskie znad Loary, niemniej pragnieniem Izabelli było też utworzenie muzeum – funkcjonowało ono do września 1939 roku.

W czasie II wojny światowej część kolekcji Izabelli Działyńskiej została zrabowana, wiele eksponatów zniszczono, a inne zaginęły. Ocalałe zbiory wróciły do Polski w 1956 roku. W 1951 roku zamek został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. W obiekcie przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorskie, sale zamkowe zostały wyposażone w nowe zbiory, w tym dzieła renesansowego malarstwa europejskiego, rzadkie okazy mebli i kolekcję rzemiosła artystycznego. Obecnie w Gołuchowie obejrzeć można również część eksponaty, które po latach powróciły do historycznej rezydencji.

Zamek w Gołuchowie znajduje się 100 km od Cinema.

 

ul.Strzałowa 6a/27
61-847 Poznań, Polska

Zobacz na mapie
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z naszymi promocjami i ofertami specjalnymi.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij